Hétpecsét Információbiztonsági Egyesület

Hangrobbanás ölte meg az ING bank szervereit

A szervertermek oltását olyan inertnek nevezett gázokkal oldják meg, amelyek nem éghetők. Ilyen például az oltóanyagként gyakran használt széndioxid, ami a kólában is pezseg. Ha a rendszer tüzet érzékel, elárasztja a termet gázzal, az kiszorítja az oxigént, így pedig nincs ami az égést táplálja. A gáz kémiailag nem károsítja a berendezéseket, ideális esetben egy alapos szellőztetés után be lehet engedni a takarítókat és a rendszergazdákat a terembe, hogy életet leheljenek a gépekbe.

Az ING bukaresti szervertermében is a fenti folyamat játszódott le, egy fontos különbséggel. Az oltógázt tartalmazó rendszerben nagyobb volt a nyomás, mint azt bárki gondolta volna – írta a Vice. A nagy nyomású gáz kiszabadulása során nem egy elegáns szisszenés hallatszott, hanem éles, mozdonyfüttyhöz hasonló hangot keltett. "Hangosabb volt, mint amit a berendezések mérni tudtak, 130 decibelnél több" – nyilatkozta a Vice magazinnak egy, a helyzetet ismerő forrás. A 130 decibeles zajszint nagyjából annyira kellemes, mint egy katonai gép felszállását hallgatni 15 méter közelről. Ehhez képest a villámcsapás halk, kellemes dolog.

A problémát nem elsősorban a hangerő okozta, hanem az általa keltett rezgések. Ezek rázták össze-vissza a szerverekben dolgozó hagyományos merevlemezek fejeit. A végeredmény a klasszikus ‘a műtét sikerült, a beteg meghalt’ szituáció: a tűzoltó rendszer remekül vizsgázott, az ING azonban a másodlagos, szintén Romániába telepített szerverfarmjáról kénytelen kiszolgálni az ügyfeleket.

A katasztrófaszerű teszt tíz órás kiesést okozott, az elsődleges rendszer vizsgálata pedig még heteken keresztül tartani fog.

A cikk.

ING Hangrobbanás

Megtekintés: 1092